Anasayfa / Yatırım / Altın Tahminleri 2020 – Uzman Yorumları

Altın Tahminleri 2020 – Uzman Yorumları

2020 Yılında Altın Ne Olur?

Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği yatırım enstrümanlarından altın, son 10 yılın en çok kazandıran yatırım aracı olarak dikkat çekiyor. 2019’da yatırımcısını memnun eden güvenli liman altının, 2020 yılında nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu olurken, altın fiyatlarındaki değişimin aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü olacağının detaylı değinmek istedik.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi altın ülkemizde en popüler yatırım araçlarının başında geliyor. Hal böyle olunca da altının fiyatlarında oynamalar, vatandaşlar için önem arzu ediyor. Fiyatların nasıl bir değişim izleyeceğine dair birçok kuruluşların öngörüsü bulunuyor. Altın fiyatları ne olur? Ne olur sorusuna yanıt bulabilmek için bazı kuruluşların tahminlerini derledik. İşte kuruluşlar ve altına dair beklentileri:

 1. Goldman Sachs

2020 yılının ilk çeyreği için altın ons fiyatına ilişkin tahminini; 1425 dolar olarak açıklayan Goldman Sachs, bu öngörüsünü Merkez Bankaları’nın altına olan talepleriyle desteklemişti. Altının gram fiyatına ilişkin beklentisini de 45,82 dolar olarak açıklayan kuruluş, fiyatlarda 2020’nin yarısına kadar önemli bir değişiklik olmayacağına dair tahmin yürütmüştü.

 

 1. TD Securities

2020’nin başlarında canlı altın ons fiyatının 1400 dolar seviyelerinde seyredeceği tahminini paylaşan TD Securities, bu öngörüsüne dayanak olarak, doların küresel çapta değer kaybedeceği beklentisini göstermiştir. Finansal kuruluşun emtiadan sorumlu küresel stratejist yöneticisi Bart Melek; dolar alımında ciddi azalmalar yaşanacağını ve buna paralel olarak altın fiyatlarının yükselmesi yönünde görüş belirtmişti.

 

 1. JPMorgan

2020 için değerli metalde kayda değer bir yükseliş beklemeyen JPMorgan, ilk çeyrek için altının ons fiyatı tahminini 1325 dolar olarak açıklamıştı.

 

 1. Money Morning

Altın fiyatlarında yükseliş bekleyen kuruşlardan Money Morning, kıymetli metal için öngörüsünü 1400 dolar olarak açıkladı.

Uzmanlardan altın yorumları
Uzmanlardan altın yorumları
 1. Metalla Royalty

Değerli madene ilişkin çok iyimser bir tablo çizen Finansal kuruluşta görevli uzmanlardan E. B. Tucker, altının ons fiyatının 1500 dolar bandını aşabileceğini ifade etmişti.

 

 1. BofAML

ABD merkezli finansal kuruluş BofAML’den Francisco Blanch ise, kısa vadede olmasa bile uzun vadede altının değer kazanabileceğini belirtmişti.

 

 1. CNBC

CNBC’de sunduğu ekonomi programı “Mad Money” sayesinde ün kazanan Jim Cramer, yatırımcılara altın almaları yönünde tavsilerde bulunarak, ons altın fiyatının 1400-1500 dolar seviyelerini çıkabileceği tahmininde bulunmuştu.

 

Şu ana kadar paylaşılan görüşler, altının 2020 yılında değer kazanacağı yönde. Türk Lirası’nın (TL) dolar karşısında değer kaybetmesi demek, altının daha da yükseleceği anlamını ifade ediyor. Döviz kurunun, ekonominin daralması, iç ve dış politikadaki gelişmeler ekseninde 6,60’a kadar çıkabileceği görüşü hakim. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) anketine göre, dolar kuru 2020’nin başlarında 6.06 seviyelerinde olacak. Bu rakamdan yola çıkarak Goldman Sachs’in altının gram fiyatına ilişkin tahmini olan 45,82 dolara göre yapılan hesaplamada (45.82 x 6.06) altın ilk çeyrekte 277.67 TL seviyelerinde olacak. Altının gram fiyatı bu rakamlara yükseldiği takdirde, 445 liradan işlem görecek. Dolar kurunun gelişmelere bağlı olarak 7 TL’ye yükseleceği öngörüleri de bulunuyor. Bu rakam şu an için her ne kadar gerçekçi görünmese de, olası bir 7 TL bandının testinde altının gram fiyatı yine aynı hesaplamaya göre 320,74 TL seviyelerine yükselecek.

Güncel Altın Tahminleri

Yaz aylarının son günlerinde altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Commonwealth Bank of Australia’nın analisti Vivek Dhar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarında ciddi bir indirim yapacağını, bu indirimin tek seferde değil de 12 aya yayılacağını belirterek, söz konusu indirimler sonucunda altının ons fiyatının 1500 dolar seviyelerine aşabileceği öngörüsünde bulunmuştu. 2019’u geride bırakmaya hazırlanırken, altın 279.6627 TL’den alıcı bulurken, 279.7587 TL’den satılıyor (21 Ekim 2019 ). Henüz 2020’ye girmeden altın fiyatları tahminlerin üzerine çıkmayı başardı. Altın fiyatlarına ilişkin en güncel tahminler ise şöyle:

 • Ziraat FX

Değerli madenin Ekim ayının ortasını 1.477 – 1.499 aralığında geçtiğini belirten ve geçtiğimiz haftayı da 1.490 seviyesinde yatay bir seyirle kapattığını aktaran Ziraat FX, yeni haftada altında net bir hareket görülmediğini ve 2020’nin ilk çeyreği için destek ve direnç seviyelerini 1.475 ve 1.505 olarak açıkladı.

 

 • Venbey Yatırım

Küresel yatırım fonlarının rekor düzeyde altın pozisyonu açıklamasının ardından piyasalarda bir düzeltme yaşandığını ifade eden Venbey Yatırım, altın için 1500 ve 1510 seviyeleri direnç olarak takip edilebileceğini, gelişmelere bağlı olarak yaşanabilecek düşüşlerde ise 1480 ve 1470 seviyeleri destek olacağını belirtiyor.

 

 • İnfo Yatırım

Küresel gelişmeler nedeniyle altının hareketli bir dönem geçirdiğini ifade eden İnfo Yatırım, yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1495.92 – 1502.96 – 1511.55 seviyeleri direnç, 1487.04 – 1482.57 – 1476.43 5.83 seviyelerinin ise destek konumu olabileceği yorumunu yapıyor.

 • Tacirler Yatırım

Brexit konusunda uzlaşma haberlerinin doları negatif etkilediğini, bu gelişmeye bağlı olarak ons altının 1483 seviyesinden 1497 seviyesine çıktığını ve Cuma günü 1484 – 1495 seviyeleri arasında yatay bir seyir izlediğini aktaran Tacirler Yatırım, altın fiyatlarının orta – uzun vadede yeniden 1550 dolar seviyesinin üzerine çıkabileceği öngörüsünü paylaştı.

 

Uzmanlardan Altın Yorumları

Birçok yatırımcı için güvenli bir liman olan, kısa vadede olmasa bile uzun vadede yatırımcısının yüzünü her zaman güldürmeyi başaran altının seyrine ilişkin uzman yorumlarını derledik. Altın fiyatları kısa ve orta vadede ne olur, altına yatırım yapmak ne denli sağlıklı? Sorularına uzman yorumları aşağıdaki gibidir:

 • Seda Yalçınkaya Araştırma Uzmanı

 

Brexit konusunda Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere’nin anlaşması ve Washington ile Pekin yönetimleri arasında ticaret savaşlarına ilişkin olumlu adımlar atılması nedeniyle ons altının haftaya sakin başladığını ve 1490 dolar seviyenden işlem gördüğünü belirten Seda Yalçınkaya, yatay bir seyrin hakin olduğu ons altında son 22 günün ortalaması olan 1498 doların yakın direnç olarak izlenmesi gerektiğini aktardı.

 

 • Ekin Akbaş – Tacirler Yatırım Araştırma Yönetmeni

 

Küresel gelişmelerin etkisiyle dolar kurunda yaşanan değer kaybının altına pozitif etki ettiğini 1483 seviyesinden 1497 seviyesine kadar yükselen ons altının, Cuma günü 1484 – 1495 seviyelerinde yatay bir seyir izlediğini aktaran Erkin Akbaş, küresel büyüme endişelerinin artması ve Merkez Bankalarının politika faizi indirme düşüncelerinin, piyasalardaki güvenli liman arayışının devam ettireceğini, buna bağlı olarak da altın fiyatlarının orta – uzun vadede yeniden 1550 seviyesi üzerini çıkabileceğini belirtti.

 

 • Ali Akbulut – Işık FX Araştırma Uzmanı

 

Çin’in büyüme rakamlarının olumsuz gelmesi nedeniyle Asya borsalarında satış ağırlıklı bir seyrin izlendiğini ve bu gelişmeye paralel olarak da güvenilir yatırım araçlarına bir yönelmenin söz konusu olduğunu ifade eden Ali Akbulut, ons altında aşağı yönlü bir hareketin gerçekleşmesi için 1470 seviyesinin kırılması, yeniden yükselişi içinse 1500 seviyesinin aşılması gerektiğini bildirdi.

 

Altın Fiyatları Yükselecek Mi?

Yukarıda paylaştığımız kurum ve uzman görüşlerinden yola çıkarsak, altın fiyatları yükselecek mi? Sorusuna evet cevabı vermemizden daha normal bir durum olamaz. Yaz sonunda 2020’de ons altın ne olur? Sorularına yapılan yorumlarda belirtilen rakamların, daha 2019 bitmeden gerçekleşmesiyle altının yukarı yönlü hareketinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Yatırım Aracı Nedir? başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

En iyi yatırım aracı

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

İçindekiler En İyi Yatırım Aracı – AraçlarıSon 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım AracıUzun Vadede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir