Anasayfa / Yatırım / 2023 Altın Fiyatları Ne Olur?

2023 Altın Fiyatları Ne Olur?

2023 Altın Fiyatları Ne Olur?

İçindekiler

2023 Altın Fiyatları Ne Olur?

Türkiye’de popülerliği hiçbir zaman azalmayan yatırım aracı altının, Cumhuriyetimizin 100. Yılına nasıl bir seyir izleyeceği yatırımcılar tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Son 10 yılın en çok kazandıran yatırım aracı değerli maden, her dönemde kısa vadede olmasa bile uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere’nin Brexit konusunda anlaşması, Çin ile ABD yönetiminin ticaret müzakereleri, FED’in faiz indirimleri piyasaları güvenli bir liman arayışına iterken, son dönemlerde altına olan ilgi de artmaya başladı. Ekim ayının ortasında 1500 dolara kadar yükselse de son günlerde yatay bir seyir izleyen ons altına dair uzman görüşleri, kısa vadede 1560 doların üstüne çıkacağı yönde. Piyasaların zor bir süreçten geçtiği şu dönemde uzun vadeli tahminlerde bulunmak her ne kadar zor olsa da mevcut ve olası gelişmelerden yola çıkarak altın fiyatlarının 2023 yılında hangi seviyelerde olacağına dair ışık tutmak istiyoruz.

Risksiz yatırımı seven kişilerce tercih edilen altın, uzmanlara göre kısa vadede sakin görünümünü sürdürerek 1495-1510 dolar seviyelerinde dalgalı bir seyir izleyecek. Ancak, yılın ikinci yarısında başlayan yukarı yönlü hareketin bayrak formasyonu oluşturduğunu belirten uzmanlar. Bu durumunda orta vadede yükselişin habercisi olabileceğini aktarıyor. ABD’den peş peşe gelen zayıf verilerin doları baskılayarak, altına destek verdiği aktaran uzmanlar, böyle sürmesi halinde altındaki yükselişin hız kazanabileceği öngörüsünü paylaşıyor.

İç ve dış politikalardaki gelişmeler ışığında Türk Lirası’ndaki (TL) değer kaybının önümüzdeki yıllarda da devam edeceği görüşüne hâkim olan uzmanlar, ülkemizde altın ve döviz kurlarının şu an diğer ülkelere kıyasla %20 daha pahalı olduğunu, 2023’e kadar bu oranın %30-35’lere çıkma ihtimalin de göz ardı edilemeyeceğini aktarıyor. İyimser bir tablo oluşması halinde oranın %15’lere düşeceğini belirten uzmanlar, her iki seçenekte de uzun vadede altın fiyatlarının yükselmesini bekliyor.

Uzman görüşlerinden yola çıkarak doların 7 TL bandına yükseleceğini varsayarsak, 47 dolar seviyesinde olan altının gram fiyatının da 50 dolar bandını aşacağını düşünürsek, şu an 275 TL’den işlem gören altın, uzun vadede 350 TL’ye yükselebilir.

5 Yıl Sonra Altın Ne Olur?

2009’dan bu yana en çok kazandıran yatırım aracı olmayı başaran ve son 5 ayda da yukarı yönlü ivmesinde herhangi bir değişim olmayan altın için. Geçtiğimiz yılın son günlerinde yapılan yorumlar yeni bir rekor gelmeyeceği yönündeydi. 2018’de hatırlanacağı üzere döviz kurlarının sert yükselişinden aldığı destekle 280 TL seviyelerini test eden altın, henüz 2019 bitmeden tahminleri aşarak 277 TL seviyelerine yükseldi.

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, 2018’de AA’ya yaptığı değerlendirmede 2019’da altının 230 TL bandında seyredeceğini, 280 TL seviyelerinin görülmesi için ons altın fiyatının 1650 TL, doların ise 6,85 çıkması gerektiği öngörüsünü paylaşmıştı. Turşucu’nun uzak ihtimal olarak değerlendirdiği 280 TL bandına yılın onuncu ayında ulaşıldı. 5 yıl sonra altının hangi seviyelerde olacağını kestirmek güç olsa da eldeki veriler, yatırımcısına kazandıracağı yönünde.

Altın fiyatlarının artmasında en büyük etkenlerin başında; enflasyon ve değerli madene olan talebin artması gelmektedir. Bunlara ek olarak Merkez Bankası kararları, jeopolitik gelişmeler, likidite önlemleri ve siyasi gelişmeler de altın fiyatlarını doğrudan yükseltebilecek unsurlar arasındadır. Bu etkenleri göz önünde bulundurursak, üretimdeki yetersizlik nedeniyle enflasyonun önümüzdeki 5 yılda da yüksek seyredeceğini söyleyebiliriz. Orta doğudaki gelişmelerin 2023 yılına kadar süreceğini varsayarsak, döviz kurları ve altın fiyatlarında kademeli olarak bir artış görülecektir. Öngörümüz 5 yıl sonra ons altın fiyatı 1700 dolar bandını aşacaktır. Gram altın fiyatı ise 410 ila 430 TL seviyelerinde seyredebilir.

Uzun Vadede Altın Kazandırır Mı?

2014 yılından günümüze kadar geçen süreçte doların yüzde 100 artması, Cumhuriyet altınının da yıllık yüzde 14 getiri sağlaması verilerinden yola çıkarak, uzun vadede altının kazandıracağını söyleyebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz görüşlerin tamamı da uzun vadede altının değer kazanacağı yönünde. Son 5 ve 10 yıllık altın fiyatları incelendiğinde, değerli madenin uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürdüğü çok açık ortada. Türk insanın en güvenilir yatırım aracı altın, her dönemde kazandırsa da asıl getirisini uzun vadede gerçekleştirmektedir. Kısa vadede kazanmak isteyen yatırımcıların çoğu, borsayı tercih eder.

Altının uzun vadede kazandıracağına yönelik öngörümüzü destekleyen unsurlardan biri de değerli madene olan talebin hiç düşmemesidir. Uzun yıllardır yatırım aracı olarak kullanılan altına olan talep, her yıl artış göstermektedir. Türkiye’nin altın stoğu yaklaşık 5 ton olduğu verisi, bize önümüzdeki yıllarda da altına olan talebin artarak devam edeceği yönünde fikir vermektedir.

Uzmanlar, bankalar ve finans kuruluşlarının altın alımına hız vermesini, Çin’in 2 bin tonluk yeni altın mahzeni açması ve 50 bin ton fiziki altın alımının gerçekleştirilmesini altında bir sıçrama bekleniyor şeklinde yorumladı.

Sonuç olarak; yukarıdaki verilerden yola çıkarak altının kısa, orta ve uzun vadede  yatırımcısına kazandıracağını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kapalıçarşı Altın ve Döviz Fiyatları başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

En iyi yatırım aracı

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

İçindekiler En İyi Yatırım Aracı – AraçlarıSon 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım AracıUzun Vadede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir