Anasayfa / Krediler / Konut Kredileri / Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Türkiye ekonomisindeki kötü gidişattan en çok etkilenen sektörlerin başında hiç kuşkusuz inşaat sektörü geliyor. Uzun yıllar sıcak paranın gömüldüğü sektör, tüketiciyi zorlayacak konut kredisi faiz oranları, ekonomideki daralma, döviz kurlarındaki dalgalanmalar v.b. etkenler nedeniyle, her geçen gün küçülüyor. Hükümet, 80 milyonu aşkın insanın yaşadığı ülkede konut ihtiyacını kendi imkanlarıyla sağlamaya çalışsa da özel sektörün desteğine ihtiyaç duyuyor. Bunun için de inşaat sektörünün ayakta kalmasını isteyen hükümet, hazır konutların satışının gerçekleşmesi için yüksek faiz oranlarıyla mücadele veriyor.

Hükümetin hamleleri doğrultusunda ilk baharın sonunda minimum 1,55’ten başlayan konut kredileri, yaz sonunda 0,99’a kadar gerilemişti. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları konusunda yaptığı hamle, özel bankalarında indirime gitmesini zorunlu kıldı. Kademeli olarak düşen konut kredisi faiz oranlarının en güncel hali minimum 0,99, maksimum 1,20 arasında değişiyor. 2019’u geride bırakmaya hazırlandığımız günlerde en çok merak edilen soruların başında, bankaların konut kredisi faiz oranları 2020 yılında ne seviyede olur? Sorusu geliyor. Ev satın alma hayali kuran veya kredi kullanarak ev satın alıp yatırım yapmak isteyen kişilere. Tarafından yakından takip edilen konuya dair ışık tutmak için, mevcut gidişatı ve olası gelişmeleri göz önünde bulundurarak yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda ortaya çıkan öngörülerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Merkez Bankalarının Faiz İndirimi

2019’un ortalarında başlayan Merkez Bankalarının faiz indirimi trendinin 2020’de de devam edeceği tahmin ediliyor. Eğer öngörüldüğü gibi indirimler gelmesi halinde konut kredisi faiz oranları da daha da düşüş gösterecektir. Dolar kurunun kısa vadede Türk Lirası (TL) karşısında değer kazanmayacağı ve orta vadede 6 TL seviyesini aşmayacağı yönde tahminlerde bulunuyorlar. Finansal kuruluşlar ve uzmanların, para birimine ilişkin tahminleri de 2020’nin konut kredisi faiz oranları için indirim yılı olacağı görüşünü destekliyor. Yerel ve küresel gelişmeleri yakından takip eden analistler, küresel ekonomideki kısıtlı büyümenin gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine pozitif etki edebileceğini, bu durumun gerçekleşmesi halinde de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) yılın ilk çeyreğinde yeni faiz indirim kararları gelebileceği yönünde öngörülerde bulunuyor. Gelişmelerden yola çıkarak konut kredisi faiz oranları konusunda indirimlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Net bir oran veremesek de bazı uzmanların 2020’nin ilk yarısı için 0,80 olan tahminlerine destek olabiliriz.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020 Ziraat Bankası

Türkiye’nin 3 kamu bankasından biri olarak faaliyetlerini sürdüren, temelleri 1863’te atılan, yurdun her köşesinde en az 1 şubesi bulunan Ziraat Bankası. Geçmişten günümüze kredi faiz oranlarını düşük tutmayı başarmıştır. Çiftçilere destek sağlamak amacıyla hizmetlerine başlayan finansal kuruluş, zaman içerisinde hizmet kapsamını arttırarak her sektöre ve vatandaşlara ihtiyaçları olan krediyi vermektedir. Yukarıda da vurguladığımız gibi faiz oranlarını piyasa şartlarına göre çekebileceği en düşün seviyeye çeken kurum, yılın son çeyreğinde de konut kredisi faiz oranını 0,99’a çekerek birçok vatandaşı ev sahibi yapmayı başarmıştır.

Önümüzdeki süreçte bankanın konut kredisi faiz oranları konusunda yeni bir hamle yapması bekleniyor. Oranı belirleyecek etkenlerin başında TCMB’nin politika faiz oranlarında yapacağı indirim kararı yer alıyor. Diğer etkenler ise; döviz kurlarında yaşanacak gelişmeler, iç ve dış politikada değişkenler, Suriye konusunda atılacak yeni adımlar ve vatandaşların alternatif ev alma yöntemleri tercih olarak sıralanıyor.

Beklentiler Ziraat Bankasının konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekmesi yönünde olsa da kurumdan, şu ana kadar bu duruma ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi. Ev almak isteyen vatandaşlara 180 aya kadar 0,99 faiz oranından evin tutarının yüzde 80’ine kadar kredi kullandırabilen kurum, bazı şartlar hariç satın alınacak ev üzerine ipotek koyuyor. Ziraat Bankası, ayrıca hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası hizmeti de sunuyor. Tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, hizmetleri arasına ekleyen kuruluş, konut kredisi başvurularını Banka Şubelerinden, Çağrı Merkezinden, ATM’lerden, Mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden alabiliyor.

Hayatı kolaylaştıran bankacılık sistemi sayesinde milyonlara hitap eden Ziraat Bankası’nın. Konut kredisi faiz oranları 2020 yılının ilk çeyreğinde 0,90’ın altına düşmesi beklenmezken, yılın ilk yarısında oranın 0,85’lere kadar inebileceğine dair uzman görüşleri bulunuyor. Yılın ikinci yarısında ne olacağını tam kestiremesek de Türk Lirası varlıklarında pozitif bir seyir izlenmesi halinde, konut kredisi faiz oranın 0,75’lere kadar düşme ihtimali bulunuyor.

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2020

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Günümüz şartlarına göre, konut kredisi faiz oranları en uygun bankalardan biri olan Ziraat Bankası, 1 ila 180 ay arasında vade ve 1 milyon tutarlı konut kredisi kullandırmaktadır. Faiz oranları, aylık ve toplam geri ödeme, alınacak tutar ve vade sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ne kadar kredi çekildiğinde geri ödemesinin ne kadar olacağını hesaplamak için kurumun resmi internet sitesinde yer alan hesaplama aracı ve kredi işlemlerine aracılık eden sitelerin hesaplama sistemleri kullanılarak yapılabilmektedir. Ziraat Bankası’nın hesaplama aracını kullanmak isteyen tüketicilerin karşısına şu seçenekler çıkacaktır.

 • Emeklinin Artısı Konut Kredisi 1-500 bin TL
 • Emeklinin Artısı Konut Kredisi 1 milyon 1 TL ve üzeri
 • Emeklinin Artısı Konut Kredisi 501 bin TL-1 milyon TL arası
 • Konut Kredisi
 • Konut Ürün Paketi 1-500 bin TL
 • Konut Ürün Paketi 1 milyon 1 TL ve üzeri
 • Konut Ürün Paketi 501 bin TL-1 milyon TL arası

Yukarıdaki seçeneklerden herhangi birisi tıklandığında yeni açılan sayfada sistem, tutar ve vade sayısının belirlenmesini isteyecektir. İlk seçeneği seçen ve 150 bin TL kredi kullanmayı düşünen tüketicinin karşılaşacağı konut kredisi faiz oranı ve ödeme bilgileri şu şekilde olacaktır:

 • Kredi Adı: Emeklinin Artısı Konut Kredisi 1-500 bin TL
 • Kredi Tutarı: 150 bin TL
 • Vade sayısı: 120 ay
 • Faiz oranı: 0,99
 • Aylık Taksit Tutarı: 2,141,67 TL
 • Yıllık Maliyet Oranı: %12,8226
 • Toplam Geri Ödeme: 258.476,99 TL
 • Faiz Tutarı: 107.000,59 TL
 • Diğer Masraflar (kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti): 1.476,40 TL

Eğer tüketici vade sayısı 5 yüz bin TL’nin üzerinde kredi kullanmak isterse, faiz oranı vade sayısı fark etmeksizin 1,19’a yükselecektir. Yukarıdaki hesaplamaya göre konut kredisi kullanacak bir tüketicinin, konut sigortası için 180 TL, DASK için 54 TL ve hayat sigortası için de minimum 108 TL ödemesi gerekecektir.

0,98 Konut Kredisi Hesaplama

Güncel konut kredisi faiz oranları arasında 0,98 seçeneği bulunmadığı için, bankaların hesaplama araçları söz konusu orandan kredi hesaplamalarına cevap vermiyor. Bu hesabı yapabilmek için aracı sitelere başvurmak gerekiyor. Piyasada oran girerek hesaplama yapılabilecek çok sayıda site bulunuyor. Söz konusu sitelere ulaşmak için yapılması gereken tarayıcıya oran girerek kredi hesapla yazmak yeterli oluyor.

Hesaplama aracına ulaşan tüketici, sisteme ne kadar kredi kullanmak istediğini, vade seçeneğini ve oranı giriyor. 0,98 faiz oranından 120 ay vadeli ve 150 bin TL tutarlı konut kredisi almak isteyen tüketicinin, hesaplamaları sonucunda karşısına şu sonuçlar çıkıyor:

 • Aylık Ödeme Tutarı: 2,131 TL
 • Toplam Faiz: 105,757 TL
 • Toplam Geri Ödeme: 255,757 TL

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

Senetle kredi veren kuyumcular

Senetle Kredi Veren Kuyumcular

İçindekiler Senetle Kredi Veren KuyumcularSenetle Para Veren TefecilerSenetle Para Veren İkrazatçı Senetle Kredi Veren Kuyumcular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir