Anasayfa / Bankalar / Bloke Çek Nedir? Hakkında Tüm Bilgiler

Bloke Çek Nedir? Hakkında Tüm Bilgiler

Bloke Çek Hakkında Tüm Bilgiler

Konut satışlarında sıkça kullanılan ve bankalar tarafından bloke edilmiştir ibaresi eklenen çek türü olmakla birlikte, normal çeklerden farklı bir niteliktedir. Konut almak için başvuru yapan tüketicinin, kredisine dair onay çıkmasının ardından, kredi kullandırma işlemi esnasında çekilecek para miktarının bloke hesaba aktarılmasıyla ortaya çıkan bloke çekler, ipotek durumunun ortadan kalmasının ardından satıcıya teslim ediliyor. Bloke çekin karşılığı bulunduğuna ilişkin, ilgili banka tarafından düşülmüş notun bulundu çekler ise “teyitli – bloke çek” olarak adlandırılıyor.

Bir ödeme metodu olan olan çekler, “blokeli” şekilde de düzenlenebiliyor. Söz konusu şekilde hazırlanan çeklerin en sık kullanıldığı alanların başında, yukarıda da vurguladığımız ev, iş yeri, arsa ve arazi alım-satım işleri geliyor. Bloke çekler, dolandırıcılık riskini minimuma indiren ödeme yöntemi olarak da biliniyor. Bu tür çek hazırlayan, bankalar hazırladıkları her çekten cüzi bir miktar komisyon alıyor. Bankalar bloke çek hazırlarken, çek sayfasının ön ya da arka yüzüne, “teyit edilmiştir”, “görülmüştür”, “karşılığı mevcuttur”, “işbu çek muhteviyatı olan yalnız …….TL bloke edilmiştir” bir not düşüyor. Çek hazırlanırken, bloke konulan paranın üzerinde ibraz süresi aşımında herhangi bir kısıtlama veya rehin olmaması durumunda, para hesaba veya keşideciye geri veriliyor.

Bloke çek kullanarak gayrimenkul satın almak isteyen bir tüketici, banka şubesine giderek, hesabında bulunan paraya bloke koydurup şube çekini elde ederek, bloke çek hazırlatabiliyor. Bloke çek, ister çeki hazırlatan tüketici, isterse bir başkası tarafından bankaya götürülmesi halinde, bloke miktarını iade alabiliyor.

Bloke Çek Nedir?

Yukarıda biraz değinmiş olduğumuz bloke çek nedir? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; Emlak alım satım işlemlerinde hem alıcının hem de satıcının kuşkularını ortadan kaldırmaya yarayan ödeme metoduna bloke çek denir. Bir bankanın bloke çek düzenlemesi için, çek talebinde bulunan kişinin bankada parası bulunması gerekmektedir. Banka şubesi hesaptaki para miktarı kadar bloke çek düzenleyebilir. Eğer alım satım işlemi kredi kullanılarak yapılacaksa, banka kredi onayından sonra bloke çek hazırlar. Kredi kullanımı söz konusu olmadığında, komisyon karşılığında çeki aynı gün içerisinde talepte bulunan kişiye teslim eder.

Bloke çeke yapılan ciro yazısıyla emre yazılı senetlerin devir kolaylığı sağlanır. Bono gibi bloke çeklerde ciro ile başkasına devredilebiliyor. Ciro çekin devredildiği kişinin ad ve soyadının yazılı olduğu ve “ödeyiniz” yazısının bulunduğu kısmın imzalanması ile ismi yazan kişiden başkasının tahsil edemeyeceği tam ciro ve isim bilgisi paylaşılmadan sadece “ödeyiniz” yazısının ibaresinin yer aldığı beyaz ciro olarak 2 türde olabiliyor. Beyaz ciroda, çeki elinde bulunduran kişin, çekme yetkisine sahip oluyor. Çeki tahsil etmek isteyen kişi, bloke çek hangi şubede düzenlemişse, o şubeye giderek kısa sürede işlemini gerçekleştirebiliyor. Satışta meydana gelecek aksilikler halinde, çeki hazırlatan kişi blokeyi yine banka şubesinden kaldırma hakkını elinde bulunduruyor.

bloke çek nasıl kontrol edilir
Bloke çek nasıl kontrol edilir?

Bloke çekin ibraz süresi ise, bankanın teyidi zorunlu olan elemanları çekin ibraz süresi boyunca geçerlidir. Bloke çek hazırlanırken, zorunlu şekil şartların dikkate alınması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususların başında da rakam yazımı geliyor. Bloke çekler hamiline veya nama yazılı olarak hazırlanabiliyor.

Bloke Çek Masrafı

Tapu devir işlemleri esnasında mülkiyet hakkında alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında nakit paradan sonra en çok tercih edilen ödeme metodu bloke çek ile ilgili, Türk Ticaret Kanunu’nun 692. Maddesinde şu hususlar yer alıyor:

  • Banka tarafından, 3167 Sayılı Kanun’da ve bu Kanun’a ilişkin Tebliğ’de yer alan hükümlere uygun olarak basılan veya bastırılan çek yaprağını,
  • “Çek” Kelimesini (veya yabancı dilde yazılı ise, o dilde çek karşılığı olarak kullanılan kelime),
  • Hesabın bulunduğu muhatap banka şubesinin adını,
  • Kayıtsız şartsız belli bir bedelin ödenmesi için havaleyi;
  1. Keşide gününü,
  2. Keşide yerini (veya keşidecinin adı ve soyadı / unvanı yanında yazılı olan yer)
  3. Hesap sahibinin vergi kimlik numarasını,
  4. Çeki keşide eden kişinin imzasını ihtiva eder.

Yukarıdaki hususlara uygun şekilde hazırlanan bloke çeklerin masrafı, düzenleyen bankaya göre değişiklik göstermektedir. Alt limiti 20 Türk Lirası (TL) olan bedel için, bazı bankalar 500 TL talep edebiliyor.

 

Bloke Çek Nasıl Kontrol Edilir

Yukarıda, bloke çekin ne olduğu, nerelerde kullanıldığı, nasıl düzenlendiği, düzenlenirken hangi hususlara dikkat edildiği gibi konulara değindik. Bloke çek nasıl kontrol edilir konusuna da bir örnekle başlayalım. Bir vatandaş beğendiği evi 170 bin TL’ye satın almak için ev sahibiyle anlaştıktan sonra, banka şubesi anlaştığı tutar kadar para yatırır, banka da vatandaşa 170 bin TL tutarında bloke çek hazırlar. Çeki alan vatandaş, tapu devir işlemi esnasında bankadan aldığı çeki, ev sahibine takdim eder. Evini satan vatandaş, aldığı çeki aynı gün içerisinde şubeden tahsil edebilir. Örnekteki satış işlemi, bloke çekte herhangi bir aksilik olmadığı durumlarda geçerlidir.

Ama işler her zaman bu kadar kusursuz olmayacağı için satıcı, kendisine çek verecek olan kişiyle birlikte tapu devir işlemini gerçekleştirmeden, bloke çekin düzenlendiği şubeye giderek çeki kontrol etmelidir. Banka şubesi çeke dair merak edilen hür türlü bilgiyi vermekle yükümlüdür. Aksi takdirde bir dolandırıcılık işlemi söz konusu olacağından, çeki düzenleyen banka şubesi de zan altında kalacaktır. Bu durumla karşılaşmak istemeyen şubeler, bloke çeke dair tüm bilgileri satıcıyla paylaşmaktadır.

Hakkında Can Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir