Anasayfa / Kredi Kartları / Bireysel Kredi Kartları / Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alırım?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alırım?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alırım?

Kullanımı açısından klasik kredi kartlarından herhangi bir farkı bulunmayan bloke teminatlı kredi kartını özetle şöyle tanımlayabiliriz; bankaya bir mevduat blokesi güvencesi vererek, başka bir tabirle mevduat hesabı açarak edinilen kredi kartlarıdır. Söz konusu kartlarla yapılan alışverişler taksitlendirilebildiği gibi, bu işlemlerden puan kazanmakta mümkündür.

Blokeli kredi kartı alabilmek için mutlaka bir banka şubesine gidilmesi gerekmektedir. Çok sayıda tüketicinin bihaber olması nedeniyle, az kullanılan kart türü için internetten veya cep telefonundan SMS ile başvuru imkânı bulunmamaktadır. Yurt içinde faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalar belirli dönemlerde blokeli kredi kartı hizmetini aktif hale getiriyor. Bu kart türüne sahip olmayan kişiler, söz konusu kart türünü veren bankanın en yakın şubesine giderek başvuru hakkında bilgi edindikten sonra, kart talebinde bulunabilir. Kart başvurusunda dikkat edilecek en önemli husus; ne istendiğinin açık ve net bir ifadelerle banka personeline anlatılmasıdır. Bankalar, nakit blokajlı kart türünü edinmek isteyenlerden, minimum teminat olarak limitinin üstünde bir tutar talep ediyor. Blokeli kredi kartı başvuru işlemleri ise şu şekilde ilerliyor:

 • Bankaya teminat olarak verilecek paranın aktarılacağı hesap vadeli ya da vadesiz olarak açılır. (Vadeli açmak tüketiciler için faiz getirisi nedeniyle daha avantajlı olacaktır.
 • Hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra, banka şubesinde konuya dair yetkisi olan personel, tüketicinin kredi kartı başvuru işlemlerini tamamlar.
 • Kredi kartı onayından önce, banka tarafından tüketici adına herhangi bir yasal takip olup olmadığını kontrol edilir.
 • Tüketiciye dair bir kısıtlama bulunmaması halinde, yatırılan teminata bloke uygulanır.
 • Bu işlemlerin ardından onaylanan kredi kartının limiti, yatırılan teminat tutarının yüzde 80’ini aşmamaktadır. 10 bin Türk Lirası (TL) teminat veren kişinin edineceği blokeli kredi kartının limiti maksimum 8 bin TL olacaktır.
 • Söz konusu kredi kartını, klasik kredi kartlarından ayıran özelliklerden biri de dönem borcunun tamamının ödeme zorunluluğunun bulunmasıdır. Başka bir tabirle, klasik kartlarda olan asgari ödeme seçeneği, bu kart türünde mevcut değildir.
 • Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Söz konusu kart türü tüketiciler tarafından çok tercih edilmese de normal şartlarda kredi kartı alamayan kişilerin alternatifleri arasında yer alıyor. Bankalarda blokeli kredi kartı vererek, kredi puanı çok düşük olan tüketicileri müşterileri arasına dahil ederek kazançlarını arttırıyor. Ancak, bankalar da tüketiciler gibi blokeli kredi kartı seçeneğine çok sıcak bakmıyor. Bu nedenle, söz konusu hizmetlerine ilişkin herhangi bir mecrada tanıtım yapmadıkları gibi, bu hizmetlerini belirli periyodlarda askıya alabiliyor.

Bu nedenle bu kart türünden almak isteyen tüketicilerin, banka şubelerine ya da müşteri temsilcilerine hizmetlerinin aktif olup olmadığını sorarak hareket etmesi gerekiyor. Blokeli kredi kartı hizmetini askıya almayan bankaların başında ise Kuveyt Türk geliyor. Bu bankayı ise, Ziraat Bankası, İNG ve TEB izliyor.

Ziraat Bankası Teminatlı Kredi Kartı

Türkiye’nin 3 kamu bankasından biri olan, faaliyetlerine 1863’te başlayan, ülke genelinde şubesi bulunan ve bu şubelerde 25 bine yakın istihdam sağlayan Ziraat Bankası, belirli periyotlarda bloke teminatlı kredi kartı hizmetini aktif hale getiriyor. Kurumun internet sitesinde, söz konusu hizmete dair bir bilgi yer almaması hizmetin askıda olduğu anlamına gelmiyor. Mevzu bahis kart türü için Ziraat Bankası’nı tercih edecek tüketiciler, çağrı merkezini arayarak başvuru dönemlerine ilişkin bilgi edinebiliyor. Bankanın klasik kartları gibi, bloke teminatlı kredi kartı da Maximum Kart oluyor. Yukarıda da vurguladığımız gibi, kartı edinen tüketiciler, maximum üye iş yerlerinden taksitli alışveriş yapabiliyor ve maxipuan kazanabiliyor. Ziraat maximum diğer özellikleri ise şöyledir:

 • Günün her saati nakit avans çekimi
 • Alışverişlerin Ziraat mobil üzerinden taksitlendirilebilmesi
 • Ek kart seçeneği
 • Temassız işlem seçeneği
 • 200 binden fazla anlaşmalı iş yerinde indirim ve taksit seçeneği
 • Hesap kesim tarihini değiştirme
 • Faturalar için otomatik ödeme talimatı
 • E-ticaret siteleri için ekstra indirimler
 • Hesap özeti para birimini TL, TL/USD, TL/EURU veya TL/USD/EURU olarak belirleme

Kuveyt Türk Blokeli Kredi Kartı

Toplanan fonlarda, kullandırılan fonlarda ve aktif büyüklükte katılım bankaları arasında ilk sıralarda yer alan Kuveyt Türk, faaliyetlerine 1989 yılında başlamıştır. Bloke teminatlı kredi kartı konusunda, her dönemde tüketicilerin akıllarına gelen ilk tercih olmayı başarmıştır. Bu başarının altında yatan etken; söz konusu hizmeti hiçbir zaman askıya almamış olmasıdır. Türkiye’nin 81 ilinde en az 1 şubesi bulunan kuruluş, tüketicilere “Sağlam Kart” isimli kredi kartı vermektedir. Ödeme yöntemi olarak “troy”, “VİSA” ve “Mastercard” seçenekleri bulunmaktadır. Kuveyt Türk klasik ve blokeli kredi kartlarının diğer özellikleri ise şunlardır:

 • Sağlık ve Eğitim sektörlerindeki harcamalara 5 taksit seçeneği
 • Kart borcunun düzenli ödenmesi halinde 50 TL değerinde altın puan
 • 100 TL ve üzeri alışverişleri 2 ila 12 arasında değişen seçeneklerde taksitlendirme
 • Biriktirilen altın puanların gram altına dönüşmesi
 • Kart limitinin yüzde 10’u kadar nakit avans
 • Taksit sayısını değiştirme

 

Hakkında Ömer Denizoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir