Anasayfa / Yatırım / Döviz / Dolar Ne Kadar Olacak?

Dolar Ne Kadar Olacak?

Dolar Ne Kadar Olacak?

Ekim ayını geride bırakmaya hazırlandığımız günlerde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi hamlesinden destek alan Türk Lirası (TL), uzun bir sürenin ardından dolar kuru karşısında değer kazanarak 5,7290 seviyesinden haftanın ilk işlem gününü geride bıraktı. Dolar ne kadar olacak? Sorusu karşısında görüşlerini paylaşan uzmanlara göre, döviz kurunda kısa vadede 5,7064 ve 5,6500 seviyelerinin destek, 5,7650 ve 5,8100 seviyelerinin direnç olarak ön plana çıkacak.

TL’deki değer artışı sürecek mi, dolar ne kadar olacak? Gibi sorulara daha net yanıtlar bulabileceğimiz gelişmelerden TCMB’nin 2019’un son enflasyon raporu, Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yılı iç borçlanma stratejisi Perşembe günü paylaşılacak. Ayrıca, Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi ve ekim ayına ait imalat PMI verisi Cuma günü açıklanacak. Dolar ne kadar olacak? Sorusuna etki edecek global gelişmeler ise ABD (Fed) ve Japonya Merkez Bankası’nın (Boj) para politikası toplantıları, Fed’in faiz indirimi, ABD’de tarım dışı istihdam, üçüncü çeyrek büyümesinin revizesi, ISM imalat ve kişisel tüketim harcamaları verileri olacak.

2020’de Dolar Ne Olur?

İç ve dış politikalardaki gelişmelere bağlı olarak yatırım enstrümanı tercihi yapacak vatandaşların da son günlerde en çok merak ettiği soruların başında dolar ne kadar olacak? Sorusu geliyor. Risk iştahının iyimser bir görüntü sergilediği şu günlerde, doların kurunun bu seviyelerde dalgalı bir seyir izlemesi bekleniyor. Olası bir yükseliş trendinde ise 6 TL seviyesini aşması beklenmiyor.

Ankara ve Washington yönetimlerinin Suriye konusunda uzlaşması dolar ne kadar olacak? Gelişmesini de takip edenlere biraz da olsa ışık tutmayı başarırken, analistler Türk Lirası’ndaki yükselişi etki eden gelişmeler; Rusya ve ABD ile yapılan anlaşmalar olarak gösterdi.  Borsa İstanbul’daki (BIST) yükseliş de dolar ne kadar olacak? Konusuna daha keskin tahminler bulunmamıza etki eden unsurlardan birisi oldu. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak dolar kurunun kısa vadede en düşük 5,60 ve en yüksek 5,80 seviyesini göreceği tahmin ediliyor. Orta vadede 6,30 bandını aşması beklenen para biriminin, uzun vadede ise 6,60 seviyesini test etmesi bekleniyor.

Uzmanlardan dolar yorumları
Dolar ne kadar olacak

Altın, Dolar ve Euro Yorumları

Altın fiyatlarını seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahlatcı Yatırım; ons altın fiyatlarında yatay bir seyir izlendiğini, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasına rağmen; Cuma günü gerçekleşecek olan Fed toplantısında faiz indirimine gideceği tahminlerine yönelik artışın Altın fiyatlarını arttırabileceği yorumunda bulundu. Uzmanlar, teknik olarak Ons Altın fiyatlarında bir süre daha 1492 dolar seviyesinin izlenebileceğini; Olası satışlara bağlı olarak gerçekleşebilecek düşüşlerde sırası ile 1485, 1479 ve 1474 seviyelerinin destek olarak, 1497, 1503 ve 1509 seviyelerinin ise direnç olarak takip edilmesi gereken seviyeler olduğunu bildirdi.

Uzmanlar, altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeleri ise; ABD ile Çin arasında imzalanacak ticaret anlaşmasının öne çekilme ihtimali ve global piyasalarda risk iştahını artırmasıyla güvenli liman arayışındaki talebin düşmesi olarak sıraladı.

Altındaki gelişmelere bağlı olarak, dolar ne kadar olur? Konusuna ilişkin de yorumlar yapan uzmanlar; FED’in faiz indirimine dair artan beklentilerin TL’ye pozitif etki ettiğini, küresel piyasalarda ticaret iyimserliğine bağlı olarak pozitif bir hava oluştuğunu, bu gelişmelere bağlı olarak da kısa ve orta vadede doların TL karşısındaki düşüş trendinin devam edebileceğini bildirdi.

Doların seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ziraat Yatırım ise, risk primi göstergesinin 5 yıllık CDS 337 ile mart ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleştiğini, bunun etkisiyle de Türk Lirası’nın haftaya primle başladığını belirtti. TL’de bir süre daha pozitif bir seyir bekleyen kuruluş, destek ve direnç seviyelerine ilişkin tahminini de tüm analistlerin belirttiği seviye olarak açıkladı.

Avrupa para biriminin önümüzdeki süreçte nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendiren kuruluşlardan Venbey Yatırım. Perşembe günü saat 10.30’da İstanbul’da gerçekleşecek TCMB toplantısında açıklanacak yılın son enflasyon verisinin, Euro kuruna etki edebileceğini bildirdi. Merkez Bankalarından peş peşe gelen faiz indirimleri ve jeopolitik tansiyonun düşmesinin TL’ye sınırlı olsa da pozitif etki ettiğini belirten uzmanlar, teknik anlamda yukarı yönlü hareketlerde 6.50 ve 6.55 seviyeleri direnç, aşağı yönlü hareketlerde 6.35 ve 6.30 seviyelerinin destek olarak takip edilebileceği yorumunda bulundu.

2021 Dolar Tahmini

Döviz kurunun inişli çıkışlı bir grafik sergilemesiyle daha sık konuşulmaya başlayan, dolar ne kadar olacak? Konusuna dair, kısa süre önce açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve Fitch’in TL’ye dair öngörüsü yatırımcılara ışık tutmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan YEP’e göre doların yılı 5,70 TL seviyesinden kapatması bekleniyor. Bu seviye, yurt içinde ve dış dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden analistler tarafından da destekleniyor. Ekonomi programında döviz kurunun 2020’nin sonunda 6 TL ve 2021’in sonunda 6,40 olması bekleniyor. Dolar ne kadar olacak? Konusuna kafa yoran uzmanlar ise orta vadede dolar kurunun 6,40 seviyesini test etmesini, uzun vadede de 6,60 seviyesine ulaşacağı yönünde tahminlerde bulunuyor. Analistler, TCMB ve YEP’te yer alan tahminlerden farklı bir görüş belirten Fitch ise, 2021 yılında doların 7,20 TL seviyesine yükselmesini bekliyor.

Uzmanlardan Dolar Yorumları

Dolar ne kadar olacak? Sorusuna dair haftalık değerlendirmesini paylaşan Tacirler Yatırım, kısa vadede döviz kurunun 5,80 seviyesini aşmasını beklemiyor. Kuruluşun Araştırma Yönetmeni Erkin Akbaş; Dolar kuruna dair yorumunda Para Politikaları Kurumu’nun (PPK) faiz indiriminin beklentilerin üzerinde gelmesiyle, nispeten yatay bir seyir izleyen doların 5,70-5,50 seviyelerinde hareket edeceğini belirtiyor.

Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, haber akışına karşı dikkatli olunması yönünde uyarılarla başladığı öngörüsünü. 5,80 seviyesine kadar olan yükselişin önemli olduğunu belirterek sürdürürken, olası yükselmede yeni bir hareketin başlayabileceğini ya da yatay ve zayıf seyrin sürebileceğini bildirerek noktalıyor.

Işık FX’in Araştırma Uzmanı Ali Akbulut ise, döviz kurunun kısa süre önce 5,93 seviyesini test etmesine rağmen iç ve dış gelişmelere bağlı olarak 5,70 seviyesine gerilediğini, Suriye konusunda ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar sonucunda para biriminin yatay bir seyir izlediğini belirterek enflasyon raporu, brexit ve ticaret savaşına dair yeni gelişmelerin takip edilmesi gereken önemli akışlar olduğunu vurguluyor. Akbulut, döviz kuru için destek seviyesi tahminini 5,65 ve direnç seviyesi öngörüsünü 5,88 olarak açıklıyor.

Dolar ne kadar olacak, yükselecek mi düşecek mi ve dolar yatırımcısının yüzünü güldürecek mi? Gibi sorular, yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok gelişmeye gebe. İç ve küresel gelişmeler, döviz kurunun seyrinde aktif rol oynarken, dolar yatırım yapmadan önce sitemizdeki yorumları takip ederek, yatırım enstrümanının kâr mı yoksa zarar mı doğuracağına dair net fikirler edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2023 Altın Fiyatları Ne Olur? başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

En iyi yatırım aracı

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

İçindekiler En İyi Yatırım Aracı – AraçlarıSon 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım AracıUzun Vadede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir