Anasayfa / Yatırım / En İyi Yatırım Aracı Nedir?
En iyi yatırım aracı

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

En İyi Yatırım Aracı – Araçları

Sermayesini ya da servetini katlamak isteyen yatırımcılar ve mevcut birikimini dağıtmadan kullanacağı döneme kadar saklamak isteyenler kişiler, Türk Lirası’nın (TL) değer kaybını göz önünde bulundurarak, parasını herhangi bir yatırım aracına kısa ya da uzun vadeli bağlamayı tercih eder. Yatırım araçlarından bazıları kısa vadede, bazıları ise uzun dönemde ciddi kazançlar elde ettirir. Son 10 yılda yatırımcısına en çok kazandıran yatırım enstrümanının başında altın gelmektedir. 2009 yılından günümüze kadar geçen süreçte Cumhuriyet altını yıllık ortalama en yüksek getiriye sahip mevduat aracı, yüzde 16 oranında bir getiri sağlamıştır.

Cumhuriyet altınını yüzde 12 getiriyle dolar, yüzde 10 getiriyle Euro, yüzde 9 getiriyle borsa izlemektedir. Dolar, Euro ve borsa belirli dönemlerde yatırımcısına ciddi kazançlar sağlarken, son 10 yıllık grafik incelendiğinde, yatırımcılar inişli çıkışlı bir seyir izleyen döviz kurları ve borsa yerine hem güvenli liman olması hem de yüksek getirisi nedeniyle altını tercih ediyor.

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Yatırım araçlarının 2014’ten günümüze kadar olan grafiği incelendiğinde de altın yüzde 200’ün üstünde kâr oranıyla yine en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıkıyor. 2014 yılının başlarında 82,97 liradan işlem göre Cumhuriyet altını, şu an 276 liradan alıcı buluyor. Bu zaman aralığında dolar 2,14 TL’den 5,79 TL’ye kâr oranı yüzde 150, EURO 2,94 TL’den 6,45 TL’ye kâr oranı yüzde 110, borsa 67,367’den 98,425’e kâr oranı yüzde 40, 2 yıllık tahvil 10,96’dan 20,36’ya yıllık kâr ortalama 10,3, 1 ay vadeli mevduat faizi ise 8,54’ten 22,6’ya yükselmiş ve yıllık ortalama 10,91 kâr getirmiştir.

Real getiriyi hesaplamak için enflasyon oranının kârdan çıkarılması gerekmektedir. Bu işlem yapıldığında borsa kaybettirmiş gibi bir gerçek ortaya çıkacaktır. Ancak işin aslı pek öyle değildir. Doğru hisse senedine yapılan yatırımlar her zaman için yüksek kazançlar sağlamaktadır.

Uzun Vadede En İyi Yatırım Aracı Hangisidir?

“Parayı korumak, kazanmaktan daha zordur” sözünden yola çıkarak, uzun vadeli yatırımın bilgi isteyen bir iş olduğunu vurgulamak gerekir. Parayı korumak ya da katlamak için, çeşitli yatırım enstrümanları mevcuttur. Yukarıda değindiğimiz yatırım araçlarından bazıları da piyasayı takip eden, yatırım konusunda bilgi vere birikimi olan kişiler için uzun vadeli yatırım enstrümanı olabilir. Altını bu sınıfın dışında tutmak gerekir. Yıllardır Türk vatandaşlarının en güvenilir yatırım aracı olmayı başaran altının, uzun vadeli en iyi yatırım aracı olduğunu yukarıdaki rakamlarda desteklemektedir. Geleneksel uzun vadeli diğer yatırım araçları ise şunlardır;

 • Döviz yatırımı:

Türk Lirası karşısında her dönemde değer kazanan dolar ve Euro, iyi bir seçenektir. İç ve dış politikadaki gelişmelere bağlı olarak hızlı değer kazanan döviz kurları, yüksek miktarda yatırım yapanların servetini 1 gecede ikiye katlamaktadır.

 

 • Arsa, konut ve iş yeri yatırımı:

Doğru yere yapılan emlak yatırımı uzun vadede her zaman için önemli kazançlar getirmektedir. Ancak, çeşitli risklerinin de olduğunu bilmek gerekir.

 

 • Fon yatırımı:

Fon yatırımı da yine bilgi isteyen yatırım türüdür. Kazanç getirecek fona dair bilgi ve birikim olmadan yapılacak yatırımlar, yüksek getiriler sağlamasa da paranızı korur.

En iyi yatırım araçları
En iyi yatırım araçları

En İyi Yatırım Fonu

Yatırım fonu; yatırımcıdan alınan paraların, profesyonel olarak en uygun koşulda en çok kâr getirecek şekilde ya da katılımcının tercihine ve risk iştahına hitap eden yatırım araçlarında değerlendirilmesi sonucunda, yatırımcıya maksimum kârı, ya da piyasanın durumuna göre minimum zararı sağlayan yatırım türüne yatırım türüdür.

 

Fonlar A tipi ve B tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. B tipi fonlar repo ve mevduat faizlerine endeksli olduğundan, daha az kazandıran ve riski düşük olan fonlardır. A tipi fonlar ise hisse senedi ve döviz gibi yatırım araçlarından daha fazla etkilendiğinden, kazancı da riski de daha fazladır. Fonları diğer enstrümanlardan ayıran unsurların başında, likiditesi yüksek olması (arzu edildiğinde alınan-satılan) ve yatırımcının risk iştahına hitap eden seçenekler sunması gelmektedir.

 

Altına yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, altın endeksli bir fona sermayesini yatırarak, altının değerlenmesi sonucunda kâr elde edebilir. Bu işlem diğer yatırım türleri içinde geçerlidir. Eğer yatırımcı döviz, mevduat ve hisse senedine aynı anda yatırım yapmak isterse, yatırım fonları bu amaca uygun ve çeşitli risk seçenekleri olan alternatifler sunmaktadır. Fonlar içeriğine göre, az risksiz, az riskli, orta riskli ve yüksek riskli olarak ayrılmaktadır.

 

Fonlar türleri ise; yatırım fonları, karma ve değişken fonlar, borçlanma araçları fonları, fon sepeti fonları, hisse senedi fonları, katılım fonları, kıymetli madenler fonları, para piyasası fonlarıdır. 1 Ocak 2019’dan itibaren en çok kazandıran 10 yatırım fonunu aşağıda görebilirsiniz.

 

 • OSMANLI PORTFÖY MİNERVA SERBEST FON
 • TACİRLER PORTFÖY DEĞIŞKEN FON
 • İSTANBUL PORTFÖY ARK II SERBEST FON
 • ACTUS PORTFÖY HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
 • OSMANLI PORTFÖY BALKAN SERBEST FON
 • İSTANBUL PORTFÖY DÖRDÜNCÜ SERBEST FON
 • AZİMUT PYŞ BİRİNCİ SERBEST FON
 • AZİMUT PYŞ YABANCI BYF FON SEPETİ FONU
 • TEB PORTFÖY KİRA SERTİFİKALARI (DÖVİZ) KATILIM FONU
 • TEB PORTFÖY ALTIN FONU

Bir vatandaşın, fon satın alma işlemini gerçekleştirebilmesi yapması gereken ilk işlem herhangi bir bankadan hesap açmak olacaktır. Hesap açma işlemini tamamlayan yatırımcı, banka şubesinden, telefon bankacılığından, bankamatikten ve internet şubesinden pratik bir şekilde dilediği fona parasını bağlayabilir. Almak kadar satmakta oldukça basittir. Yine yukarıdaki metotlarla, satım işlemi yapılabilir. Alım işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar ise, fonun yapısının ve içeriğinin iyi analiz edilmesi, fonun geçmiş performansı, fonun alım satım kurallarının detaylarına bakılması, alış ve satış fiyatından elde edilen net kârdan yüzde 10 vergi kesileceği durumunun dikkate alınmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan 2020 de Dolar Ne Olur? Bankaların Kur Tahminleri başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

2020 altın tahminleri

Altın Tahminleri 2020 – Uzman Yorumları

İçindekiler 2020 Yılında Altın Ne Olur?Goldman SachsTD SecuritiesJPMorganMoney MorningMetalla RoyaltyBofAMLCNBCGüncel Altın TahminleriZiraat FXVenbey Yatırımİnfo YatırımTacirler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir