Anasayfa / Krediler / Senetle Kredi Veren Kuyumcular

Senetle Kredi Veren Kuyumcular

Senetle Kredi Veren Kuyumcular

Türk ekonomisinde yaşanan daralma, üretimde düşüşü, işsizlik oranında, enflasyonda ve hayat pahalığındaki artışı da beraberinde getirdi. Bu nedenle çok sayıda vatandaş ve esnaf ekonomik dar boğazın içerisine girdi. Bankalardan çeşitli nedenlerle kredi kullanamayan kişiler de çareyi, senetle kredi veren kuyumcularda aramaya başladı.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen bazı kuyumcular da hem vatandaşın derdine çare olmak hem de kazancını katlamak için bu uygulamayı başlattı. Yasallığı tartışılan senetle kredi verme uygulaması, kısa sürede yurt geneline yayılmayı başardı. Yasalarla başını ağrıtmak istemeyen kuyumcular, bu uygulama için altını satmasının ardından yeniden aldı taktiğini geliştirdi. Günümü Türkiye’sinde birisinden borç para almak dünyanın en zor işiyken senetle kredi işleminin hızla yayılması vatandaşın alternatifler üretme konusunda ne kadar yetenekli olduğunu gözler önüne serdi.

Uygulama bir nevi tefecilik gibi düşünülse de yukarıda da vurguladığımız gibi, yasal bir zemine oturtulduğu için, borcu verenin de alının da başı ağrımıyor. Yaşadığınız hangi kuyumcunun senetle kredi verdiğini öğrenmek için, daha önce kredi almış kişilere, bu işe aracılık edenlere başvurmak ya da kuyumcuları tek tek gezmek gerekir. Kuyumcular başta sizi tanımadıklarından, böyle bir uygulamalarının olmadığını açık bir ifadeyle belirteceklerdir. Burada senetle kredi almak isteyen kişilerin yapması gereken ise, teklif sunulan kuyumcuya kendini tanıtmak olacaktır. Ne iş yapıldığı, gelirinin ne kadar olduğu, üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da aracın olup olmadığı, paranın ne zaman ya da ne şekilde geri ödeneceği gibi bilgilerin paylaşılması halinde, kuyumcu senetle kredi vermese bile, kuyumcular çarşısında esnaflar birbirini tanıdığı için sizi doğru yere yönlendirecektir. Kredi almak için başvuruda bulunduğunu kuyumcuya güven vermeniz çok önemlidir.

Acil nakit ihtiyacınızı gidermek için bir kuyumcuya güven verebildiyseniz, senet karşılığında altın türlerinden satarken en az zarar edilecek seçeneğe yönelmek önemlidir. Mutlaka kuyumcu size daha çok kâr edeceği modeli satmak isteyecektir. Bu durumda, karşınızdaki bir kez ikna etmeye yarayan iletişim berecinizi bir kez daha göstermeniz gerekecektir. Senetle kredi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, boş senede imza atmamaktadır.

Senetle Para Veren İkrazatçılar
Senetle Para Veren İkrazatçı

Senetle Para Veren Tefeciler

Verdikleri ödün para karşılığında kazan sağlayan ve hayatını bu yöntemden elde ettiği gelirlerle sürdüren kişilere tefeci denmektedir. Yasalarımızdaki tanımı da bu yakındır ve bu işle uğraşan kişilere cezai yaptırımlar uygulanacağı açıkça belirtilmiştir. Yasalara aykırı olmasına rağmen, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere büyük kentlerde çok sayıda tefeci bulunmaktadır. Tefeciler, bir insanın en son para almak isteyeceği kişiler olsa da nakit sıkıntısını anında çözüme kavuşturabilirler. Son dönemlerin en popüler tefecisi ise Tefeci Cemil’dir. İletişim bilgilerine sosyal medya hesaplarında çok sık rastlanmaktadır.

Kazanç elde etmek için ödünç para veren kişinin reklamı hem kendisi tarafından hem de borç para alan kişiler tarafından sıkça yapılmaktadır. Tarayıcıya Tefeci Cemil yazarak iletişim bilgilerine ulaşmak mümkündür. Bu işin riskini göze alarak sermayesini katlamak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İnternet aramalarında Tefeci Cemil’den sonra karşılaşılacak diğer isimler ise Tefeci Ali ve Tefeci Mustafa’dır. Yaşadığınız şehirdeki tefecilerde yine internetten aratılarak öğrenilebilir. Bir diğer öğrenme yöntemi ise, şehirde bulunan kıraathanelerde zaman geçirerek paraya ihtiyacınız olduğunu, işletme sahibine ya da mekânda bulunan kişilere iletmektir. İstanbul’da tefecilerin en yoğun olduğu bölgeler; Kağıthane, Avcılar, Tuzla, Bakırköy, Bayrampaşa ve Zeytinburnu’dur. Diğer büyük kentlerimizden İzmir’in Çeşme, Konak ve Karşıyaka ilçelerinde, Başkent Ankara’nın Çankaya, Sincan ve Mamak ilçelerinde, Adana’nın Yüreğir, Seyhan ve Ceyhan ilçelerinde çok sayıda tefeci mevcuttur.

Senetle Para Veren İkrazatçı

Acil nakit sıkıntısı çözmek için yukarıda detaylarını paylaştığımız seçeneklerin dışında bir ikracatçılar bulunmaktadır. İkrazatçı kelimesi; belirli bir teminat karşılığında borç para verme anlamı taşımaktadır. Bu işi yapanlara da ikrazatçı denmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından faaliyet izni verilen kuruluşlar, tamamen yasaldır. Ancak, faiz oranları bankalara oranla daha yüksektir. Ödünç vereceği parası garanti altına almadan işlem yapmayan kuruluşlar, para vermeden önce ipotek ya da teminat talep etmektedir. Aktif olarak faaliyetlerini sürdüren ikrazatçı kuruluşlardan bazıları şunlardır:

 • Uysal İkrazat
 • Çağ Finans İkrazat Hizmetleri
 • Arda İkrazat
 • Kaya ikrazat
 • Rost Finans İkrazat
 • Viva Finans İkrazat Hizmetleri
 • Ağırbaş ikrazat
 • Alfasa finans ve ikrazat hizmetleri
 • Mert finans ve ikrazat hizmetleri
 • Arda ikrazat
 • Uysal ikrazat
 • Ada finans ve ikrazat hizmetleri
 • İzmir finansal ihtiyaçlar ve ikrazat hizmetleri
 • Erguvan ikrazat
 • Enes İkrazat
 • Sozer İkrazat
 • Salih İkrazat
 • Cesa Finans
 • Serkan İkrazat
 • Katar Finans İkrazat
 • Altan İkrazat

3 yıllık faaliyet süresinde nakden ve her türlü muvazaadan ari olarak ödenmiş sermayesi 20 milyon Türk Lirası (TL) ya da daha fazla olan ikrazat firması, BDDK’ya başvurarak faaliyetlerine faktöring firması olarak devam edebiliyor. Faktöringe dönüşen ikrazat firmaları aynı işi daha kapsamlı olarak sürdürüyor.

Bir önceki yazımız olan Kefilsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi incelemeyi unutmayın.

Hakkında Can Bozkurt

Benzer Yazı

Nakit para veren yerler

Nakit Para Veren Yerler

İçindekiler Nakit Para Veren YerlerSenetle Borç Para Veren Yerler 2020Senetle Borç Para Veren Kuyumcular Nakit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir